Trænger dit hår til ny farve? Vi er Hillerøds farvespecialister

Med mere en 27 års samlet erfaring i salonen og et hav af farveuddannelser i ryggen, er vi specialister i at trylle lækre farver frem og give dit hår nøjagtig det look du ønsker. Vi elsker især skønne og kreative farvebehandlinger som balayage og babylights.

Velkommen hos Hair Luxe

Din lokale frisør i Hillerød

Vi lytter og sætter dig i fokus

Hos Hair Luxe kan du være sikker på at få en god service, høj faglighed og en flot frisure. Vi elsker at lave lækkert hår samtidig med at vi hygger og kræser om dig med skøn kaffe og lidt sødt til.

Erfarne frisører

Vi er et team bestående af 3 frisører med mere end 27 års erfaring i mellem os. Vi har begge et hav af efteruddannelser bag os og tager jævnligt kurser, så du kan være sikker på, at vi altid er up to date med de nyeste tekniker og trends.

Professionel vejledning

Hvis du ikke er helt sikker på hvordan dit hår skal være - eller omvendt, hvis du har en helt bestemt frisure i tankerne - kan du være sikker på at blive mødt med kompetent vejledning om hvad der passer til din hårtype, ansigtsform, osv.

Vi giver dit hår nyt liv

Vores specialer

Vi elsker alle former for klip og farve, specielt kreative farvebehandlinger som balayage og babylights.

Få kompetent og venlig vejledning

Mulighederne er mange når det kommer til at udtrykke sig selv gennem hårfarve. Hvis du ikke er helt sikker på hvad du skal vælge er vi gerne behjælpelige med råd og vejledning om dine muligheder. Vi lytter naturligvis til dine ønsker og sørger for at dit hår bliver nøjagtig som du vil have det.

Jeg har aldrig har været så tilfreds med min hårfarve

Blot en lille hilsen fra en ny og GLAD kunde. Jeg fik dig anbefalet fra en veninde og fik striber hos dig lige før min søns konfirmation. Følte mig meget godt behandlet, var tryg i at jeg kunne høre DU vidste hvad du taler om og jeg gik derfra tilfreds. Dog lidt i tvivl om farven var lys nok. Nu er der gået lidt tid og jeg vil blot dele med dig, at jeg aldrig har været så tilfreds med min hårfarve (bortset fra dengang den var ægte lys 😉). Tusind tak! Du har mine bedste anbefalinger og jeg kommer helt sikkert igen!

Marlene de Voss

Louise er simpelthen fantastisk. Dygtig, venlig og rolig.

Louise er simpelthen fantastisk. Dygtig, venlig og rolig.🍃 Min funktionsnedsatte dreng har ikke nemt ved at blive begejstret, men var det i en grad, at han mente at jeg skulle skrive noget godt om Louise. 😊 Vi beholder ihvertfald Louise og Hair Luxe som frisør nu 💇‍♂️ Tak fra os 🌿

Dicte-Agnethe Birn

Oplever de tager sig god god tid til kunderne og at klippet er super godt.

Oplever de tager sig god tid til kunderne og at klippet er super godt. Det er svært at få en tid fordi de er så populære. Det er ventetiden værd.


Tak for endnu et godt klip Emilie

Tonie Dahl

Se vores priser

Flot hår til overkommelige priser

Klip

Alm. dameklip

fra 525 kr.

Lady klip (kort hår)

fra 420 kr.

Klip af spidser

fra 395 kr.

Dameklip tykt/langt hår

fra 575 kr.

Luksus dameklip

fra 630 kr.

Herreklip

fra 420 kr.

Gentleman klip

fra 275 kr.

Maskineklip

fra 275 kr.

Luksus herreklip

fra 465 kr.

Farve

Helfarve

fra 655-1.015 kr.

Bundfarve

fra 560-620 kr.

Striber/refleks

fra 780-1.310 kr.

Babylights

fra 1.580-1.815 kr.

Balayage

fra 1.580-1815 kr.

Eftertoning

fra 345-575 kr.

Glossing

fra 410-615 kr.

Andet

Børneklip 0-2 år

fra 270 kr.

Børneklip 3-7 år

fra 295 kr.

Børneklip 8-12 år

fra 345 kr.

Ret bryn

fra 80 kr.

Farve bryn

fra 130 kr.

Farve vipper

fra 160 kr.

Ret og farve, bryn + vipper

fra 320 kr.

Ekspress kur

fra 95 kr.

Luksus kur

fra 205 kr.

Wallaplex

fra 240 kr.

Wellaplex + luksus kur

fra 585 kr.

Se alle priser og ledige tider i vores online kalender

Vi glæder os til at se dig

Mød teamet bag Hair Luxe

Louise, Frisør og indehaver

Louise har været frisør siden 2007 og har gennem Hair Luxe udlevet sin drøm om at have egen salon. Hun er en passioneret frisør med mange uddannelser inden for farvning, og er bl.a. uddannet Color Master Ekspert for Wella. Hos Louise kan du være sikker på at få lækkert hår og en hyggelig snak.

Emilie, Frisør

Emilie har været frisør siden 2014 og er specielt skarp i en flot fade på herrer og smukke babylights samt striber ved farvninger på damer. Du er i trygge hænder hos Emilie som yder den bedste service for dig.

Siri, Frisør

Siri har været frisør siden 2019 og bestod sin svendeprøve med ros. Hun elsker at være kreativ både indenfor farvebehandlinger og klipninger. Siri er super dygtig og står klar med råd og vejledning imens du bliver forkælet

i frisørstolen. 

Her finder du salonen

Vi er centralt placeret nær SlotsArkaderne i Hillerød

  • Slotsgade 27b, 3400 Hillerød
  • Telefon: 25 70 80 70
  • Email: Hairluxe@hairtools.dk

Eller klik herunder for at booke tid online

Hair Luxe

Slotsgade 27b, 3400 Hillerød

CVR-nummer:

Kontakt os

25 70 80 70

Hairluxe@hairtools.dk

Åbningstider

Mandag 8.30-18.00
Tirsdag 8.00-18.00
Onsdag 08.30-18.00
Torsdag 08.00-18.00
Fredag 08.00-16.00
Lørdag (lige uger) 08.00-14.00
Søndag LUKKET